Krompach a okolí

Obec Krompach a okolí

Obec leží v chráněné krajiné oblasti. Významnou přírodní zajímavostí obce Krompach jsou 3 chráněné tisy. Pro své podnebí je tato oblast vhodná pro osoby trpící onemocněním horních cest dýchacích. V bezprostřední blízkosti jsou dvě léčebny pro tato onemocnění (pro dospělé a pro děti). V okolí je plno kulturních i přírodních zajímavostí, které stojí za navštěvu. Obcí vedou turistické, cyklistické a běžecké tratě. Ale také tu najdete ticho a klid krásné a nedotčené přírody

Občanská vybavenost

destinace kde se nachází
autobus Krompach (400m)
vlak Svor (12km)
restaurace Restaurace Na Vyhlídce (200m), Restaurační zařízení v sousedící obci Hein (600m), Jonsdorf (1km)
koupání Jonsdorf (1km), přírodní koupalište Sloup (17km), Jablonné v Podještědí (10km), Kristýna (24km)
lyžařský vlek Dolní Světlá (3km), Liberec (35km)
obchod Jonsdorf (1,5km), Dolní Světlá (2km), Cvikov (11km)
pošta Krompach (400m)
nákupní centrum Česká Lípa (30km), Liberec (35km)
bankomat Cvikov (11km)
les cca 100m

Nejbližší okolí

Jánské kameny

Jánské kameny (604m) tvoří několik čedičových skal na částečně zalesněném hraničním návrší asi 1,5km severovýchodně od Krompachu. Skály jsou součástí čedičové žíly. Kolem skal vede necelý 1 km dlouhá naučná stezka. Má čtyři zastávky věnované historii Jánských kamenů, geologické stavbě, místním rostlinám a plazům.

Hvozd (německy Hochwald)

Hvozd je jeden z nejvýznamnějších kopců v Lužických horách a druhý nejvyšší vrchol Žitavských hor. Výrazný znělcový hřbet se dvěma vrcholy leží na česko-německé hranici asi 2 km od Krompachu a 2,5 km od Oybinu. Hvozd je oblíbeným výletním místem. Hlavní atrakcí je rozhledna na severním vrcholu, pod kterou je restaurace “Turmbaude” a vyhlídková terasa. Na jižním vrcholu stojí restaurace “Hochwaldbaude” a vyhlídková plošina, přes kterou prochází státní hranice. Uprostřed vyhlídkové plošiny byl 25. Června 2000 vztyčen nový dřevěný kříž, slavnostně vysvědcený o Velikonocích roku 2001.

Rozhledna nabízí krásný kruhový výhled do širokého okolí. Na severu Žitavské hory s malebným letoviskem Oybin, za nimi Horní Lužice s Žitavou. Na východní straně Popovy skály, táhlý Ještědský hřbet, za pěkného počasí můžeme vidět Jizerské hory a Krkonoše. Rozlehlé krajině Českolipska na jihu dominuje Jezevčí vrch, v pozadí vystupují Trosky, Bezděz, Říp. Na jihozápadě je České středohoří s výrazným Sedlem, nejvyšší horou Milešovkou, dále k západu jsou Lužické hory s dominantami Klíče, Studence, Pěnkavčího vrchu a Luže.

Naděje

Přehradní nádrž Naděje leží v hlubokém zalesněném údolí Hamerského potoka pod Suchým vrchem asi 1,5 km severně od osady Naděje a 1 km jižně od Horní Světlé. Nádrž byla postavena v letech 1937-1938 a sloužila jako akumulační nádrž pro pohon mlýna a pily v blízké osadě Hamr. Kamenná přehradní hráz je 91,6 m dlouhá a 8,5 m vysoká, Velikost zatopené plochy je 1,16 ha. V současné době není nádrž vodohospodářsky využívána. Koupání je zde možné, ale na březích nejsou žádné pláže a voda je i v létě velmi studená. Nedaleko (500 m) od přehrady Naděje je Ledová jeskyně.

Ledová jeskyně

Ledová jeskyně se nachází na severních svazích Suchého vrchu, asi 500 m od přehradní nádrže Naděje. Jediná jeskyně svého druhu v Čechách. V 19 století byla prohlídka jeskyně vskutku romantická. Docházelo však k poškozování, postupnému oteplování a tání. Od roku 1966 je Ledová jeskyně chráněnou přírodní památkou. V roce 1995 byla jeskyně ohrožena mohutným posunem balvanů a od té doby je bohužel pro veřejnost uzavřena. I tak je však turistická trasa k Ledové jeskyni dobrodružným výletem a navíc i v létě můžete vidět puklinu ve skále, která je naplněna ledem.

Oybin

Romantická zřícenina hradu a kláštera Oybin je asi největší turistickou atrakcí Žitavských hor a jednou z nejvýznamnějších památek Horní Lužice. Stojí na temeni mohutné pískovcové stolové hory (514 m), vystupující asi 120 m nad severním okrajem letoviska Kurort Oybin. Hrad vznikl asi ve 13.století jako strážní stanoviště u významné zemské stezky, spojující Čechy s Lužicí. Po roce 1990 byly na hradě zahájeny rozsáhlé opravy, které trvaly několik let. Byly zrestaurovány hradní věže, kostel, zdivo císařského paláce a nově upraveno muzeum. Úchvatným dojmem působí zřícenina klášterního kostela ze 2.poloviny 14.století. Na zarovnané plošině vroubené skalami je pěkně upravený hřbitov, sloužící dodnes letovisku Oybin. Vznikl zřejmě jako pohřebiště mnichů po založení kláštera. Severně od hřbitova stojí vyhlídková restaurace, postavená ve švýcarském stylu roku 1854.

Skalní hrad a poustevna Sloup v Čechách

Velmi pozoruhodný objekt se nachází v jižní části severočeské obce Sloup v Čechách, ležící nedaleko Nového Boru. Hrad je památkově chráněný objekt. Značně erodovaný pískovcový skalní suk se svislými až převislými stěnami a rozlehlednou. Délka skály činí 100m a šířka 60m. Těžko dostupná skála poskytovala lidem bezpečný úkryt. V průběhu historie lidmi značně přizpůsobována a postupně doplňována o další objekty. Množství skalních prostor, světského i sakrálního určení, je vytesáno a dostavováno jak uvnitř skály, tak i na jejím povrchu. Tyto skalní objekty jsou vzájemně důmyslně propojeny.

Koupaliště Sloup v Čechách

Přírodní koupaliště, bílá písečná pláž, restaurace, zábava, půjčovna loděk, kemp.

Lesní divadlo ve Sloupu v Čechách

O letních prázdninách večerní programy pro děti i dospělé.

Zámek Lemberk

Nádherná podhorská krajina v Lužických horách je místem, kde najdete oblíbený zámek Lemberk s bohatou historií. Původní středověký hrad Löwenberg byl vybudován na strmém ostrohu hory Krutina. Původní hrad chránil obchodní a vojenské stezky z Čech do Lužice. Současné jméno vzniklo komolením.

Dnešní zámek Lemberk vám představuje hned několik stavebních slohů, které během let ovládly stavbu. Obdivujte zde ranou gotiku, pozdní renesanci, rané baroko nebo klasicistní úpravy. V současnosti na vás zde čekají dva prohlídkové okruhy. Na zámku Lemberk a v okolí uvidíte například Bajkový sál naplněný malbami s náměty ze zvířecích bajek a malovaný kazetový strop, Černou kuchyni ze sedmnáctého století nebo zbrojnici. Vedle brány se podívejte na válcovou věž. Její spodní část s gotickým oknem reprezentuje nejspíše jediný pozůstatek původního středověkého hradu.

Na Lemberku žila svatořečená Zdislava, prolulá dobrosrdečností a svými schopnostmi z oblasti léčitelství. Její památku připomíná Zdislavina světnička a také Zdislavina studánka, která se nachází pod zámkem. Ve studánce se podle legendy nachází zázračná léčivá voda, která pomohla mnoha lidem s očními nemocemi.

Hrad Grabštejn

Hrad Grabštejn se vypíná na strmém ostrohu blízko údolí řeky Lužické Nisy. Leží mezi Hrádkem nad Nisou a Chrastavou. Původní hrad nesl název Grafenštejn, ale o době jeho založení se stále diskutuje. S jistotou lze říci, že dominantou širokého okolí se stala mohutná věž okrouhlovitého tvaru. Ta byla za dlouhou dobu své existence několikrát přestavěna a patří k památkám z nejstaršího období grabštejnských dějin. Na pomezí Čech a Lužnice se kdysi odehrávalo mnoho válečných střetů a muselo dojít ke kvalitnímu opevňování s flankovacími věžicemi. Nakonec opevnění několikrát přežilo i více týdnů vojenského náporu.

Vstup ke Starému zámku zkrášluje tzv. Tisíciletá lípa, tedy nejstarší dřevina. Jestliže zůstanete v zámecké zahradě, můžete uprostřed zahlédnout dvě černé borovice a malé lapidárium především ze zůstatků tzv. koňského hrobu. Grabštejnské návrší protkává mnoho cestiček s romantickými výhledy. Úchvatná je bylinková zahrádka, která je v současnosti záměrně doplňována.

Dostanete možnost si vybrat z několika okruhů prohlídek. Jestliže máte děti, určitě zvolte kratší trasy. Jestliže nejste vázáni časem ani ohledem na malé človíčky, prohlédněte si vše, co vám Grabštejn nabízí.

Ski areál Luž

Ski areál a snowpark Luž se nachází v srdci Lužických hor v malebné vesnici Horní Světlá nedaleko města Cvikov. Lužické hory jsou pohraniční pohoří, ležící zhruba uprostřed mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří se nachází na území Německa (Zittauer Gebirge). Jsou zde 2 lyžařské vleky – U Pitkina a Na třináctce. Oba vleky jsou osvětleny pro večerní lyžování.

Vlek u Pitkina je dlouhý 650 m a přepravní kapacita je 350 osob za hodinu. Převýšení stanic je 101 m. Sjezdovka je umístěna na široké cvičné louce – vynikající pro školy, začátečníky, a mírně pokročilé lyžaře.

Vlek Na třinátce má délku 550 m a přepravní kapacita činí 700 osob. Převýšení stanic je 92m. Sjezdovka pro pokročilé a náročné lyžaře, též pro první družstva škol. Dostatečně široká sjezdovka schovaná v lese. Pro snowboarďáky ja v areálu k dispozici snowpark s překážkami.

Ski areál Luž je v provozu od 9:00 do 17:00 hod.
Noční lyzování od 16:30 do 19:00 obvykle ve středu, pátek a sobotu.

Botanická zahrada Liberec

Botanická zahrada v Liberci je nejstarší botanická zahrada v České republice. Botanická zahrada se stará o nejpestřejší soubory exotických rostlin. Ročně ji navštěvuje kolem 100 000 lidí.

ZOO Liberec

Liberecká ZOO jako vůbec nejstarší zahrada na území bývalého Československa vstoupila v roce 2009 do 90. roku své existence. Počátky zookoutku v libereckých Lidových sadech lze zaznamenat už v roce 1904, kdy zde ornitologický spolek vystavěl velkou veřejnou voliéru – ta se později rozrostla o další ptačinec a výběhy se srnčí zvěří. Z malého zvěřince převedeného v roce 1919 v první zoologickou zahradu pak během století vyrostlo sebevědomé a mezinárodně uznávané chovatelské zařízení, jímž prošly tisícovky nejrůznějších zvířat, stovky zaměstnanců a milióny návštěvníků. Svá nejslavnější období zahrada zažívala a zažívá především péčí čtyř významných ředitelů: otce-zakladatele Ericha Sluwy (1919-1945), Jiřího Badalce (1954-1982), Josefa Janečka (1982-2004) a Davida Nejedla (2004- ).

Ještěd

Ještěd je nejvyšší hora Ještědského hřbetu (1012 m.n.m.). Odedávna je Ještěd považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a za symbol města Liberec, rozprostírajícího se pod ním.

V roce 1737 byl poprvé na vrcholovém skalisku vztyčen kříž, první z řady křížů na Ještědu. Již roku 1847 byl na vrcholu této hory postaven domek, který sloužil jako občerstvovací stanice. Roku 1868 byl domek nahrazen kamennou chatou, vedle které v roce 1876 vyrostla 5 m vysoká vyhlídková věž. Ta však musela být záhy stržena. Stále větší nápor návštěvníků vedl k vybudování nové mohutné kamenné budovy s 23 metry vysokou věží, uzpůsobenou jako rozhledna. Slavnostní otevření této nové dominanty Ještědu se konalo 13. ledna 1907. Tato jedinečná stavba s bohatou historií bohužel ukončila svůj provoz tragicky, požárem 31. 1. 1963. Již po dvou letech byla zahájena stavba nové moderní budovy s věží vysokou 90 m podle návrhu architekta Karla Hubáčka. V roce 1969 za ní získal mimořádně prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

Z vrcholu hory Ještěd se otvírá neomezený pohled na všechny světové strany.

V zimní sezóně nabízí Ještěd nový skiareál – 1 velká kabinová lanovka, 3 sedačkové lanovky, 5 moderních vleků, 13 km sjezdových tratí různých obtížností, a snowpark. Sjezdové tratě jsou vhodné pro rodiny s dětmi, ale také pro velmi zkušené a náročné lyžaře. Dále tady najdete středisko skokanských můstků. Skiareál Ještěd má navíc velmi dobré silniční spojení s Prahou a rovněž s městy v Německu. Je také jedním z mála skiareálů, který je dostupný tramvají. Od 18. února do 1. března 2009 bude areál hostitelem mistrovství světa v klasickém lyžování. Upravované běžecké tratě jsou nejblíže dostupné v novém běžeckém areálu Vesec – Liberec a po hřebenech Jizerských hor – Jizerská magistrála.

Centrum Babylon Liberec

Centrum Babylon Liberec je jedinečný kongresový, hotelový, zábavní komplex v centru města Liberec. Zažijete zde zábavu pro celou rodinu po celý rok. V Centru Babylon můžete navštívit aquapark, IQpark a labyrint, lunapark, dětský hrad, golfový stimulátor, bowling, XD theatre, laserhot.

Resort Malevil – golfové hřiště

V překrásném údolí Lužických hor nad obcí Heřmanice u Jabloného v Podještědí.

[8]